Dlaczego zamawiając u nas oszczędzasz? I ile?

Czy korzystanie z firm trzecich może być korzystne dla twojego portfela? W tym wpisie udowodnię, że tak. Co więcej! Zaoszczędzisz nawet więcej niż myślisz.

Cześć! W tym krótkim wpisie chciałbym Wam w prosty sposób zaprezentować dlaczego korzystanie z zewnętrznego dostawcy produktów jest korzystnym posunięciem dla działalności. Wbrew powszechnej opinii szybka kalkulacja udowadnia, że korzystanie z takich usług jest bardzo korzystne i pozwala zaoszczędzić czas jak i kapitał.

Zacznijmy może od powiedzenia co potrzebne jest aby zaopatrzyć swój lokal. Pierwsze co nasuwa się na myśl to samochód. W rzeczy samej jest to dobra myśl, nie będziemy przecież chodzili z drugiego końca Warszawy na piechotę ze skrzynkami. Pojazd to poważny wydatek jednorazowy albo pchanie się w zobowiązuję wieloletnie leasingi. Dochodzą do tego koszty eksploatacyjne, paliwo, naprawy, ubezpieczenie i wiele innych. No właśnie paliwo… 6zł za litr – zgroza. Podobno ma być jeszcze drożej. No dobra, mamy auto. Co dalej? Ktoś musi pojechać i kupić? Prawdopodobnie trzeba wynająć pracownika – bo jako szef ma się ważniejsze i pilniejsze sprawy do załatwienia. Wstawienie ogłoszenia, zatrudnianie… to wszystko zabiera czas + trzeba takiej osobie oczywiście zapłacić pensję. Koszty rosną. Lecimy dalej. Towar trzeba skompletować, wpakować na auto, zanieść do lokalu. Mamy mały lokal – no okej, jakoś zaniesiemy te 100kg łącznie towaru, ale co jeśli samej dajmy na to kapusty potrzebujemy 100kg dziennie? No właśnie… Im większy biznes tym więcej surowca potrzebujemy. Wprost proporcjonalnie do wielkości działalności wzrasta opłacalność korzystania np. z naszych usług.

Poniżej zamieszczam krótką kalkulację w założeniu gdzie samemu jeździ się po towar – w tym przypadku na Bronisze. Nie uwzględniłem tutaj kompletnie amortyzacji samochodu.

Zaopatrując samemuIlośćj.m.
Przygotowanie listy10min
Koszt paliwa6
Spalanie auta15l
Koszt paliwa na 100km90
Odległość od sklepu15km
Czas dojazdu20min
Czas zakupów180min
Wynagrodzenie pracownika30zł brutto
Wyładunek10min
Wjazd na Bronisze15
Czas procesu240min
Koszt jednorazowy162
Ilość dostaw w miesiącu15
Czas poświecony miesięcznie3600minut
Koszt miesięczny2430
Jeżdżenie po towar samemu

Koszty małe, duże? To zostawiam już Waszej opinii. Jeżeli nie jesteście pewni wyniku to zapoznajcie się koniecznie z tabelkę poniżej. Zamieszczone tam są całkowite koszty dostaw w oparciu o usługi świadczone przez naszą firmę.

Zamawiając u nasIlośćj.m.
Przygotowanie listy10min
Wysłanie listy1min
Koszt dostawy0
Czas procesu11min
Koszt jednorazowy0
Ilość dostaw w miesiącu15
Czas poświecony miesięcznie165min
Koszt miesięczny0
Zamawianie u dostawcy

Na pierwszy rzut oka widać, że tabelka ma znacznie mniejsze wymiary. Koszty są znacznie uproszczone. Widać również, że liczby w komórkach są jakieś dziwne małe w porównaniu do tabelki zamawiając samemu. Są małe, bo koszty zamówienia towaru są małe. Ile na tym wszystkim zaoszczędzimy?

Czas3435min
Pieniądze2430
Oszczędność

W skali miesiąca oszczędności są naprawdę imponujące. Jeżeli robimy dostawy sami, mamy blisko 57h wolnego czasu chociażby na kontrolę swojej działalności. Możemy pobawić się z dzieckiem czy obejrzeć mecz. Pieniądze? Nie są tak ważne jak nasz drogocenny czas, jednak kto nie chciałby aby zostało mu blisko 2500zł w portfelu? Zaznaczę tutaj również, że nie uwzględniłem często niższych cen w naszej hurtowni, które mogłyby zwiększyć jeszcze bardziej opłacalność zamawiania u dostawcy.

Chciałbym również dodać, że nie poruszyłem tutaj jednego ważnego tematu. Mianowicie faktur za zakupione towary. Np. na Broniszach od rolników bliskie niemożliwemu jest otrzymanie faktury za produkty. Kupując towar od działalności takową fakturę otrzymujemy i możemy odliczyć vat. Kwestia tylko jaki towar otrzymamy. W przeciwieństwie do naszego towaru w wielu sklepach towar jest wątpliwej jakości – czy to warte faktury?

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

On Key

Related Posts